И покрај рестрикциите за патување поради пандемијата, се очекува војводата од Сасекс, принцот Хари, да се врати во Велика Британија за погребот на деда си, војводата од Единбург, принцот Филип.

Сепак, се смета дека е малку веројатно дека ќе му се придружи и војвотката Меган Маркл, која е во одмината бременост.

Принцот Хари (36) беше исклучително близок со принцот Филип, иако не се смета дека го видел лично од есента 2019 година.

Кралски извор изјави за Њујорк пост: „Тој, се разбира, ќе биде таму, без разлика колку се тешки односите меѓу Сасекси и семејството“.

Тековните правила наведуваат дека мнозинството луѓе кои се обидуваат да патуваат во Велика Британија мора да тестираат негативно за Ковид во рок од 72 часа по нивниот лет, а потоа да стават во карантин за 10 дена по пристигнувањето.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.