„Црниот мраз” или „црната поледица“ е еден од главните причини за сообраќајки од потешки размери кои најчесто се фатални. Овој тип на мраз е специфичен поради тоа што се создава по топење на снегот и изгледа како тенко стакло врз самиот асфалт.

Поледицата може многу лесно да ги залаже возачите бидејќи мразот ја има примено бојата на асфалтот, па возачите не знаат дека тоа место на коловозот е опасно и при малку повисока брзина се случуваат катастрофални несреќи.

Да го погледнеме видео прилогот со детално објаснување:Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.