Принцезата Дајана во своето писмо до батлерот Пол Бурел ја предвидела својата смрт, сметаат некои од теоретичарите на заговор. Дајана загина на 31 август 1997 година, во сообраќајна несреќа во тунелот Понт де ал Алма во Париз. Со неа беа и Доди Ал-Фајед и менаџерот за безбедност на хотелот Риц-Париз, Анри Пол, кој возел изнајмен „мерцедес-бенц“. По нив возеле папараци кога нивниот автомобил удрил во столб во тунелот. Ниту еден од четворицата патници во автомобилот не носел појас.

Тестовите покажале дека Хенри Пол бил под дејство на алкохол додека возел и имал три пати поговеќе алкохол во крвта од дозволеното. За да ги избегне папараците возел со голема брзина. Таа ноќ Дајана починала од добиените повреди во сообраќајна несреќа.

Многумина сè уште веруваат дека била убиена. Една од теориите е дека непосредно пред нејзината трагична смрт Дајана му напишала писмо на својот батлер Пол Бурел дека ќе биде убиена во сообраќајка.

Таа пред несреќата неофицијално го промовирала Пол од батлер во нејзин доверник и пријател. Бурел во својата книга, Royal Duty, пишува дека Дајана му рекла дека ќе го напише ова писмо, наведувајќи: „Ќе му ставам датум и сакам да го задржиш. За секој случај“.

Таа го ставила писмото во плик. Пол го чувал пликот, во кое стоело името на човекот кој планирал да ја убие. „Мирор“ објави дел од писмото, но, плашејќи се од тужби, името на убиецот не било објавено во јавноста.

Седам на моето биро, копнеејќи некој да ме прегрне и да ме охрабри да бидам силна и да ја држам главата високо. Оваа посебна фаза од мојот живот е најопасна, напишала Дајана во писмото. Таа објаснила во писмото дека некој планира да ѝ ги расипе сопирачките на автомобилот.

Објаснила дека некој планира да го расчисти патот за нејзинот брак со Чарлс. Според некои теории, принцезата била убиена од непријатели на семејството Фајед.

Името на Мохамед ал-Фајед постојано се поврзува со теории на сомнителни зделки, поткуп на членовите на парламентот, па дури и трговија со оружје. Многумина веруваат дека главна цел на несреќата била Доди. А, присуството на принцезата било совршен начин да се сврти вниманието од вистинскиот мотив.

Една од теориите е дека Дајана била бремена и дека таа носела дете на Доди. Потенцијалниот брак со него би бил непријатен за многу луѓе, особено за кралското семејство.

Ваквата теорија ја изнел Крис Лафајет, поранешен вработен во списанието „Пари мач“, кој исто така напишал книга за Дајана. Книгата излезе на десетгодишнината од смртта на принцезата, а во неа Лафајет објаснува колку луѓе би биле погодени од можната бременост на Дајана.

Некои сметаат дека Доди веќе бил тајно верен со Дајана. Некои, пак, тврдат дека Дајана била бремена од нејзиниот поранешен љубовник, кардиохирургот од пакистан Хаснат Кан.

Француски новинар цитирал таен документ од архивата на една париска болница, кој бил доказ дека во моментот на нејзината смрт принцезата била бремена десет недели. Во тие моменти, Дајана со Доди била само еден месец.

Дури и истакнати пакистански семејства, кои биле остро против врската на Кан со Дајана, се вклучени во теориите на новинарите. Тоа што книгата е објавена точно на десетгодишнината од смртта на принцезата, става сомнеж дека станува збор за обид да заработат пари од трагедијата.

Постојат исто така и теории дека смртта на Дајана, нешто слично како и трагичната судбина на голем број славни лица, е лажирана.

Некои се сомневаат дека принцезата и Доди ја режирале својата несреќа и смрт, за да можат да се повлечат на приватен остров и да живеат изолирани од сите.

Според психолозите, ваквите теории се сосема природни, бидејќи кога заминува лице од такво значење за луѓето, нормално е неговата смрт да биде доведена во прашање, бидејќи е тешко да се стави крај на една легенда.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.