Голема трагедија се случи во Хрватска. Хрватската атлетика остана без младата Валентина Ваљак. После кратка и тешка болест Валентина почина во 33 година. Смртта ја затекна како асистентка на Природноматаматичкиот факултет во Загреб, на отсекот географија.

Валентина се натпреварувала пред само три недели, последнен пат на 15 ноевмри кога го истрча Плитвичкиот полумаратон и освои златна медаља.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.