Поучна приказна ни доаѓа од Србија. Дете од основно училиште без знаење на родителите уплаќало во обложувалница. На една од улатите имало голема добивка од неколку милиони динари. Детето се пофалило кај својот татко за добивката, родителот избезумен се посоветувал од психолози како да постапи.

Во советувалиштето го посоветувале парите сепак да ги подигне но да ги уплати во хуманитарна организација и на тој начин да му покаже на детето дека е неморално да се коцка и оти парите мораат да се заработат.

Секако казната за синот била веќе никогаш да не стапне во обложувалница.

 

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.