Триесет и седумгодишната кичевчанката Мери Тошевска боледува од мултиплекс склероза. По третманите во Турција поради финансиската состојба нема можност својата роботерапија да ја продолжи во Неуро Медик – Клиника во Ниш.

Добивам нега, мобилност и инвалидска пензија. Живеам под кирија со родители и секој месец со крајни сили плаќаме кирија од 100 евра, вели Мери.

За да ги продолжи терапиите, да може да застане на здрави нозе бидејќи му е потребна на своето синче, кое нема среќно детство поради разводот на родителите и состојбата на Мери, потребни ѝ се 6000 евра за лекување.

Т-Mobile: 070/143-193
А1: 143-484

Мери Тошевска – за Донација

Т-ска сметка: 210700000644798

НЛБ Банка АД Скопје

За Мери е направена и документарна емисија на МРТВ која можете да ја погледнете ТУКА

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.