Присутните на помен за македонските бранители биле сведоци на несекојдневен настан. На поменот попот од Македонската православна црква во својата порака им оддава почест на бранителите и вели дека тие загинале за „нашата независна држава”, додека присутните членови на македонски патриотски организации реагираат во еден глас: Македонија, попе!

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.