На 4-годишната Ника ѝ е дијагностицирана болеста Beta thalassemia major и нејзината состојба бара постојана трансфузија на крв.

За надминување на болеста е потребна трансплантација од несроден донор во болницата Yeditepe Hospital во Истанбул. Но пред транспантацијата потребно е да се изврши уште една операција (Vesicoureteral reflux), која чини 46 000 евра, а семејството е финансиски исцрпено.

Сите кои сте во можност, можете да донирате сретства за што поскоро Ника повторно да го живее безгрижниот детски живот.

Линк за донирање https://www.gofundme.com/…/please-donate-to-help-little…

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.