Во манастирот на салесијанците „Дон Боско“ во Амшетен, Австрија се случила вистинска трагедија за време на епидемијата на коронавирус.

Половина од калуѓерите во тој манастир починале од коронавирус.

Петмина од монасите се заразиле со вирусот, а четворица починале, додека петтиот е на лекување.

Останатите четворица калуѓери одржале миса со која се збогувале од своите браќа во верата, пренесуваат медиумите.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.