Деновиве најсподелуван текст на социјалните мрежи е за искустовото на една новинарка од Србија која туристички дошла да го разгледа Скопје. Сакајќи да испие кафе се упатила во старата чаршија  и сосема неочекувано сфатила дека газдата е Албанец.

Полна со предрасуди и стереотипи дека Албанците и Србите треба да се мразат очекувала непријателски прием.Но, се случило спротивното, сопстевеникот на локалот се однесувал крајно љубезно и почнале да разговараат крајно човечки, без грам омраза и политика.

Знаеш сине, се е тоа пропаганда и политика. Јас бев во војска во ЈНА кога ти си родена. Ти си дете, не можам да те мразам.Имав толку пријатели Срби, како што ми се пријатели Македонци, Хрвати-и говореле гостите во локалот на Србинката.

Целиот текст прочитајте го тука.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.