Патролата на сообраќајната полиција во Ариље, зад воланот затекнала 67 годишен возач кој со автомобилот управувал со 3,71 промил алкохол во крвта.

Полицајците и сами затекнати од оваа бројка која ја покажал мерачот, го одвеле возачот во станица, каде му е одредено задржување од 12 часа, поради трезнење, после кое ќе биде приведен на судијата за прекршоци во Пожега.

Изминативе години имало многу неславни рекордери, односно неодговорни возачи кои возеле под дејство на алкохол, загрозувајќи ги на тој начин и сопствените, но и животите на другите. Меѓу нив имало и еден возач на велосипед, кај кој во декември 2019 година биле измерени 5,5 промили алкохол.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.