Првиот човек на јужнокорејскиот гигант, компанијата „Самсунг“, Ли Кун Хи, починал на 78-годишна возраст во Сеул.

Ли е заслужен за трансформација на малиот бизнис основан од неговиот татко во денешен  „Самсунг“, глобален економски гигант кој работи во области што се движат од производство на електроника, преку осигурување, до транспорт.

Според списанието „Форбс“, Ли беше најбогатиот Јужнокореец со проценето богатство од околу 21 милијарда долари.

Точната причина за смртта не е наведена.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.