Вчера во Белград почина легендарниот српски актер Божидар Боле Стошиќ.

По долга и тешка болест актерот почина на 82. години, а половина кариера беше познатиот Боле од детска емисија.

Овој актер засекогаш ќе биде запаметен по легендарните улоги во сериите „Театар в куќи”, „Жежок ветер”, „Крајот на династијата Обреновиќ”, „Среќни луѓе”, „Семејни богатство”, Агенцијата за СИС “, „Љубов, навика, паника…“!Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.