Популарниот телевизиски лик Хуан Хоја Борха, попознат под прекарот „Ел Риситас“, почина во болницата Вирген дел Росио во Севилја. Ел Риситас бил пренесен вчера попладне од болницата де ла Каридад во Севилја во универзитетската болница Вирген дел Росио во Севилја, каде починал.

Во септември 2020 година, „Ел Риситас“ беше примен во болницата де ла Каридад во Севилја, каде што оттогаш се наоѓал.

На 65-годишна возраст и откако претрпе ампутација на ногата како резултат на болест, „Ел Риситас“ побара прием во институција промовирана од преподобниот Мигел Манара и која управува со братството на Санта Каридад де Севиља.

Тој се здоби со планетарна слава со своето славно смеење во една од неговите емисии.

Хуан Хоја Борха, познат како Ел Риситас, привлече огромно внимание во јавноста со својата заразна смеа во емисијата во која беше гостин во 2007 година. Во септември 2020, на човекот кој го насмеа скоро целиот свет, му беше ампутирана ногата поради болест .

Тој стана познат низ целиот свет во 2015 година. Јавноста го забележа поради високото, засипливо смеење. Од таа причина, тој беше наречен Ел Рисистас, што значи кикоти.

Во јуни 2007 година, Хоја се појави во емисија во која опиша настан кога работел како помошник во кујна. Тој рече дека го оставил садот со паеља за да се исчисти во океанот преку ноќта. Кога се вратил наутро да ја земе тавата, плимата ја однела во морето.

Планетарно познатиот Ел Риситас честопати ја прекинуваше приказната со препознатливо смеење. Оригиналното видео е поставено на YouTube на 25 јуни 2007 година и го погледнаа милиони и милиони гледачи.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.