Легендарниот хотелиер Барон Хилтон почина во САД во 91. година од животот. Веста ја објави неговата фондација не наведувајќи ги причините за смртта.

За време на неговото владеење со семејната корпорација, династијата Хилтон прерасна во мегакорпорација што управуваше со речиси 3.000 хотели низ светот, пишува „Њујорк тајмс“.

Неговата внука, старлетата Парис Хилтон, се прости од него со емотивна порака:

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.