Пилотот на хеликоптерот во кој својот живот го загуби Коби Брајант, како и осум други патници, Ара Зобајан, пред пет години бил санкциониран откако без дозвола летал во воздушен простор при намалена видливост.

Според евиденцијата на Федералната управа за воздухопловство (FAA) Зобајан во 2015 година ги прекршил правилата откако влегол во забранет воздушен простор за време на намалена видливост и за тоа не добил потребна дозвола.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.