Сите 163 патници од летот на „Емирати“, кои во неделата во Дубаи долетаа од Бејрут, добија бели рози како знак на поддршка по екплозиите во главното пристаниште.

Дел од патниците до солзи биле трогнати од овој гест.

Плачат зошто почувствуваа дека имаат браќа и сестри во Обединетите Арапски Емирати, кои стојат до нив. Се чувствуваат добредојдени, како да се дома, зошто ние стоиме рамо до рамо со сите граѓани на Либан, порача Хумад Ал Хај, командир на терминалот во Дубаи.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.