За откинато кокиче на планината Спил, кој е национален парк во Турција, отсега ќе треба да се плати над 11.000 евра, објави приватната телевизија Си-Ен-Ен Турк.

Според новите закони, паричната казна ќе изнесува 73.747 турски лири односно 11.126 евра. Кокичињата се ендемско растение на таа планина во округот Маниса, западна Турција.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.