Во Германија, постои закон што предвидува дека кога сообраќајот е запрен поради некоја причина, возачите мора да се придвижат до работ на секоја страна од патот за да создадат отворена лента по која ќе може да поминуваат возилата на брза помош.

Ваквиот тип на регулација на сообраќајот и едукација на патиштата треба да станат задолжителни во секоја земја затоа што ваквите постапки може да спасат животи.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.