Министрите за здравство на ЕУ во средата не успеаја да се договорат за заедничките упатства за употреба на AstraZeneca против COVID-19, и покрај повиците за координација меѓу земјите-членки за отстранување на јавната недоверба кон вакцината.

Пред состанокот, министрите, кои во моментов претседаваат со Советот на ЕУ, испратија писмо до министрите со кое ги повикуваат министрите, според Ројтерс, да бараат заеднички јазик за употребата на вакцината.

Различни ограничувања на возраста

Земјите на ЕУ препорачаа различни старосни ограничувања за вакцинирање со AstraZeneca, иако ЕМА не препорача ниедна поради недостаток на податоци што би го оправдале тоа.

Германија ја ограничи употребата на AstraZeneca за лица над 60 години и групи со висок приоритет, а државната комисија за вакцини им препорача на луѓето под 60 години кои ја примиле првата доза на AstraZeneca да добијат втора доза од друга вакцина.

Франција и Белгија рекоа дека AstraZeneca треба да се дава само на лица над 55 години.

Во Финска се дава само на лица над 65 години.

Италија во средата препорача само луѓето над 60 години да се вакцинираат со вакцината AstraZeneca.

Шпанското Министерство за здравство во средата донесе одлука за вакцинирање само на лица над 60 години со вакцината против коронавирус AstraZeneca.

Другите земји на ЕУ во моментов немаат ограничувања за вакцината AstraZeneca.

На самиот почеток на стратегијата за вакцинација кон крајот на јануари, Германија и Франција препорачаа AstraZeneca да се дава само на лица на возраст под 65 години, а Италија и Шпанија првично ги советуваа само оние на возраст под 55 години, бидејќи сметаа дека нема доволно податоци тестирање на вакцината на стари лица.

Вакцината исто така беше накратко повлечена во март во неколку земји на ЕУ, откако се појавија првите случаи на згрутчување на крвта, и покрај недостатокот на каузална врска со вакцинацијата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.