Иако можеби имате добра намера, сепак постојат предмети за кои се верува дека не треба да ги подарувате.

Некои од нив привлекуваат негативна енергија, друг неуспех.

Овие подароци не треба да ги подарувате за Нова година:

Остри предмети

Ножици, ножеви и други остри предмети како магнет привлекуваат негативна енергија. Може да си ги купите самите на себе, но како подарок за други сепак не.

Огледало

Се верува дека во огледалата е заробена магија и дека поради тоа не треба да се купуваат за подарок. Наводно, подарено огледало носи несреќа за оној кој ќе го добие.

Часовник

Според народните верувања ако се случи часовникот да застане, може да донесе несреќа. Најдобро е да избегнувате ваков подарок.

Паричник

Паричник може да подарите, но важно е да не биде празен. Во тој случај, лицето на кое ќе му го подарите секогаш ќе има проблеми со парите.

Садови

Ако сакате да подарите тенџере, тава или чаши во секој сад ставете во една паричка. Празните садови носат сиромаштија.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.