Финска, со население од нешто помалку од 6. милиони жители, е една од земјите кои најдобро се справуваат со пандемијата на корона вирусот. Според универзитетот Џон Хопкинс, стапката на инфекција не е толку ниска во ниту една друга земја во Европа.

Додека милиони Европејци се борат со епидемија на корона вирус и новите мерки, Финска, благодарение на успешната стратегија и систем, избегна второ затворање и успеа да ја контролира стапката на ширење на инфекцијата, што е пет пати помала од просекот на ЕУ.

Од почетокот на годинава во Финска се регистрирани 21.216 заразени и 375 мртви. Како споредба, во Данска се регистрирани 70.152 заразени лица и 781 смртни случаи, додека во Словачка бројот на заразени лица е 95.257, додека 644 лица починаа како резултат на круната.

Најниска стапка на инфекција во ЕУ

Во изминатите две недели, оваа нордиска земја регистрираше 45,7 нови случаи на 100.000 жители, што е најниска стапка во ЕУ и, според СЗО, Финска е единствената земја во блокот каде бројот на нови случаи е намален во последните 15. дена.

Ситуацијата изгледаше загрижувачка кога имавме забрзан раст на инфекции. Сега е јасно дека врвот помина – вели главниот фински епидемиолог Мика Салминен за ситуацијата на почетокот на октомври.

За такво нешто придонесе брзата реакција на властите, вклучително и двомесечниот карантин во март и забраната за патување, но и ефикасниот систем на мерки.

Покрај фактот дека Финците сакаат осаменост и приватен простор, Финска се разликува од другите европски земји и „се фокусира на подготвување и реагирање на национални кризни ситуации“ кои се родени за време на Зимската војна од 1939 до 1940 година со Советскиот Сојуз. Благодарение на овој колективен менталитет на подготвеност и одговор, на финските болници не им недостасуваше заштитна опрема за време на кризата – пишува Фајненшл тајмс.

Финска стратегија и менталитет во 5 точки

„Дојче веле“ пренесува мал поглед на стратегијата на Финска, но и менталитетот што придонесе за успешна борба против инфекцијата.

1. Финска реагирала брзо

Кога бројот на заразени почнал да расте низ целиот свет, финската влада брзо реагирала и наредила двомесечно затворање. Патувањето во блиските региони било забрането. Тие исто така ги затворија училиштата и другите институции, а подоцна и рестораните. Ова се случи доста рано, кога бројот на заразени лица во таа скандинавска земја сè уште беше незначителен.

Финска го запре јавниот живот многу брзо и опширно, околу две недели порано од соседните Норвешка и Данска, а да не ја спомнувам Шведска – вели Салминен.

Така заклучувањето многу брзо го запрело ширењето на вирусот.

2. Прифатена е апликацијата за корона

Финска инсистирала на брзо следење на луѓето кои имале контакт со заразените. Таму, здравствените служби добиле поддршка користејќи ја апликацијата. „Корона блиц“ ја има скоро секој друг Финец на својот паметен телефон.

Спротивно на тоа, во Германија „апликацијата за корона“ ја преземале 22 милиони жители, односно четвртина од населението. За некои луѓе, проблемот е стар смартфон, додека други стравуваат од злоупотреба на приватни податоци.

3. Клучна е довербата

Финска има прилично високо ниво на доверба во владата и премиерот Сана Марин. Дури и за време на заклучувањето во пролетта, скоро и да немало противење. Според анкетата спроведена од Европскиот парламент во тоа време, 73 проценти од луѓето изјавиле дека добро се справуваат со ограничувањата.

Се обидуваме да се придржуваме на она што ни го препишува владата. Мислам дека тоа има врска и со нашата социјална држава – вели политичарката од финските Зелени, Роза Мериленинен.

Можно е и добрата економска состојба да придонесе за тоа. Додека економското производство на ниво на ЕУ во вториот квартал на 2020 година падна во просек за 14 проценти, во Финска паднал за 6,4. Земјата сè уште стои добро.

4. Употреба на технологијата

Преминувањето на работа од дома и часови преку Интернет не бел голем проблем во оваа прилично дигитализирана земја, бидејќи се претпоставува дека финските ученици поседуваат лаптоп.

Економијата е структурирана на таков начин што голем број вработени не мора да бидат на работа, туку можат да работат од дома – вели психологот Нели Ханконен од Универзитетот во Хелсинки.

5. Нема прослава? Нема проблем!

Според анкетата на Европскиот парламент, 23% од Финците изјавиле дека животот им се подобрил за време на пролетната блокада.

Не сме многу социјални и сакаме да бидеме сами – вели Ханконен.

Зоната на личен комфор исто така може да игра одредена улога, односно колку би сакале да се доближите до друга личност.

„Можеби зоната на личен комфор за Финците е малку поголема отколку во другите европски земји. Сакаме да останеме на еден метар подалеку од другите луѓе, во спротивно не се чувствуваме добро – вели Мика Салминен.

Кога ќе ги погледнете баровите и рестораните во Хелсинки, нема големи разлики во споредба со периодот пред пандемијата. Ретки се оние кои носат маски, иако надлежните ги препорачуваат.

Мојот секојдневен живот не се смени толку многу. Пријателите веќе не се расположени за дружење, што е разбирливо – вели 36-годишниот медицински работник Гаги Ајдин.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.