Постојат четири земји во светот со БДП по глава на жител над 100.000 американски долари: Катар (138,9 000 УСД), Макао (113,4 000 долари), Луксембург (112 000 долари) и Сингапур (105,7 000 долари).

Најбогатите земји во светот имаат мало население. На пример, Азија, Кина, Индија и Јапонија не се во првите 10.

Соединетите американски држави не се ниту близу до најбогатата земја кога станува збор за БДП по глава на жител. Иако е највисока во Америка – 67,4 илјади долари, САД се само средна класа во целиот свет.

Екстремната сиромаштија владее во Африка, а интересно е што двете најбогати земји не се на физичкиот континент, Сејшелите (со 33,1 илјади долари по глава на жител) и Маурициус (26,5 илјади долари).

Топ 10 најбогати држави:

1. Катар: 138,9 илјади американски долари

2. Макао: 113,4 илјади американски долари

3. Луксембург: 112 илјади американски долари

4. Сингапур: 105,7 илјади американски долари

5. Ирска: 87 илјади американски долари

6. Брунеи: 85 илјади американски долари

7. Норвешка: 79,6 илјади американски долари

8. Обединети Арапски Емирати: 70,4 илјади американски долари

9. Кувајт: 67,9 илјади американски долари

10. Швајцарија: 67,6 илјади американски долари

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.