Најпопуларниот канал на Јутјуб со години е каналот T-Series, на кој се претплатиле 243 милиони луѓе. Каналот не му припаѓа на г. Не на Beast или на некоја американска поп ѕвезда, напротив.

Голем дел од светот нема поим што се пишува, пее или кажува на него. T-Series е на хинду јазик и е регистриран во Индија и е недостижен за вториот најпопуларен канал во светот, американскиот Кокомелон, кој има 160 милиони следбеници.

T-Series собра неверојатни 212 милијарди прегледи.

Super Cassettes Industries Private Limited, тргување како T-Series, е индиска музичка издавачка куќа и компанија за филмска продукција. Тој е првенствено познат по неговата плејлиста на Боливуд и инди-поп музиката. Од 2014 година, T-Series е најголемата индиска издавачка куќа со до 35% удел на индискиот музички пазар, а потоа следат Sony Music India и Zee Music.

На Јутјуб, T-Series има мрежа од 30 канали. Главниот канал главно прикажува видеа, како и трејлери за филмови. Стана најгледаниот канал на YouTube во јануари 2017 година. Каналот T-Series првенствено прикажува содржини на хинди, а повремено и на неколку други јазици, вклучувајќи бојпури, пенџаби и англиски.

Најпопуларното видео на овој колоритен канал има 1,5 милијарди прегледи. Видеото е насловено Vaaste Песна: Dhvani Bhanushali, Tanishk Bagchi | Нихил Д | Бушан Кумар | Radhika Rao, Vinay Sapru, а беше објавен пред четири години.

Споменатото видео е далеку од најпопуларното сингл видео на Јутјуб а тоа е и понатаму е песната Baby Shark, која собра неверојатни 12 милијарди прегледи во последните седум години.

Второто најпопуларно видео на Јутјуб е Despacito, кое има нешто повеќе од осум милијарди прегледи. Третото најпопуларно видео со 6,7 милијарди прегледи е спотот за детската песна Johnny Johnny Yes Papa.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.