Дваесет и едногодишната Милјана и нејзиниот 53 годинни постар партнер, Милојко (74), нема да можат да се венчаат во црква.

Двојката за која деновиве зборува цел регион, ја планира својата венчавка на 7 септември, но и покрај тоа што имаат голема желба венчавка да имаат и во црква тоа сепак не е можно поради големата разлика во годините.

Тие не се единствените кои се соочиле со оваа забрана. Српската креаторка Верица и нејзиниот 35 години помлад партнер, иато така, не добиле одобрение за да се венчаат во црква поради разлика во годините.

Според црковните закони разликата во години не смее да биде поголема од 15 години разлика.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.