Секој од членовите на британското кралско семејството има тајно име со цел да се заштити нивната приватност и идентитет.

Според зборовите на извор близок до семејството, кој дал интервју за „Сан“ тајното име на кралицата Елизабета не е поврзано со ниеден таен агент или суперхерој.

Таа е секогаш означена со буквата Ш (S). Како Шерон (Sharon)”, рекол изворот.

Според пишувањето на „Дејли мејл”, буквата „S” повеќе одговора на нејзиниот статус суверена, пренесува “Мари Клер”. Кралскиот историчар Хуго Викерс потврдил дека можната приказна за тајното име на кралицата веројатно е вистинита.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.