Охриѓани доследни на вековната традиција. И покрај ниските температури голем број  граѓани се искапија во осветената Езерска вода.

Прв во Езерото со крстот во рака влезе Никола Чорбе, кој го фати крстот во Варош кој се фрлаше во црковен казан, а по него останатите.

Како што е редот капачите првично три пати ја пееја песната „Во Јордание“.

 

извор: Скопје1.мк

Видео: Охрид 1.мк

 

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.