Против осум здравствени работници во Аргентина ќе биде покрената тужба за убиство од небрежност поради смртта на фудбалската легенда Диего Армандо Марадона, соопшти денеска тамошниот суд.

На крајот од истрагата за смртта на Марадона, одлучено е да се покрене судска постапка против здравствените работници кои се грижеа за Марадона, пред тој на 60-годишна возраст да доживее срцев удар, од кој што подоцна почина.

Судијата Сан Исидра ја прифати тужбата против матичниот семеен лекар, неврохирург, психијатар, менаџер за медицинси сестри и болничар.

Обвинителството во април побара да се покрене судски процес, укажувајќи на недостатоци и негрижа во згрижувањето на фудбалската легенда, која закрепнуваше дома.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.