За еден сантиметар е намален водостојот на Охридското Езеро, а нивоата на другите две природни езера во земјава се исти како вчера.

Сепак, и со последните мерења направени од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) водостојот на Охридското Езеро е за еден сантиметар повисок од повеќегодишниот просек за декември. Повисоко ниво од просечното и тоа за 2,72 метра има и Дојранското Езеро, додека водостојот на Преспанското Езеро е понизок од просечниот и тоа за 1,55 метри и е три сантиметри под апсолутниот минимум 842,25 (мнм).

Нивоата, пак, на реките во земјава се во рамите на просекот за овој период од годината и имаат благо зголемување или намалување во споредба со вчера.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.