Американската актерка Фелисити Хафман (56) одлучи да се нагоди со обвинителството и, како што рече, „да прифати сè што ќе ѝ донесе судењето“. А тоа би значело, ако биде според волјата на обвинителот, најмалку четири месеци во сојузниот американски затвор.

Ѕвездата на серијата „Очајни домаќинки” е една од познатите мајки обвинети за поткуп и организирање на мамење на испити со цел нивните деца полесно да се запишат во најдобрите американски училишта.

Хафман одлучи да соработува со властите и призна дека дала 15.000 долари за да се подобрат SAT (еквивалент на државната матура) резултатите на нејзината ќерка.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.