Новинарот Џереми Пакман во новиот документарец открива дека принцезата Дајана би можела да ја преживее сообраќајната несреќа доколку била врзана со безбедносен појас.

Во интервјуто кое го направил со паталогот Ричард Шепард, тој објаснува дека принцезата веројатно по страшниот судар во тунелот, Лејди Ди би поминала само со неколку ситни модрици и скршеници ако била врзана.

Дајана би минала само со неколку ситни модрици или евентуално во најлош случај ќе ѝ била скршена раката“, изјавил лекарот Шепард во новиот документарец. Дајана починала во несреќата која се случи во 1998 година, кога нејзиниот возач Анри Пол изгубил контрола над возилото во тунелот Понт де л’Алма во Париз.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.