Полицијата во Бали ги казнува луѓето што не носат заштитни маски поради коронавирусот, така што ги принудува да прават склекови среде улица.

Локалните службеници за безбедност, познати како „пекаланг“, неодамна казнувале со склекови во близината на традиционално село, источно од градот Денпасар, пренесува „Дејли мејл“.

На многумина, пак, веќе им се познати воспитните мерки во Индија, каде што полицијата со стапови ги тепа оние што не се придржуваат до пропишаните одредби против ширењето на коронавирусот. Но тоа по сѐ изгледа и натаму не е доволно за некои несовесни жители. Затоа полициските службеници во една од индиските сојузни држави решија да се обидат со поинаков пристап за решавање на проблемот, односно со метод на заплашување.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.