Британскиот принц Филип е префрлен во друга болница откако речиси две недели беше хоспитализиран во во лондонската приватна болница „Крал Едвард Осми“ поради инфекција.

Бакингемската палата денеска потврди дека војводата од Единбург е пренесен во болницата Свети Бартоломеј.

Принцот Филип (99) ќе остане во болницата Свети Бартоломеј до крајот на неделата.

Принцот Чарлс кој го посети неговиот татко во болница изјави дека војводата од Единбург не е заразен со Ковид-19, туку дека се лекувал од инфекција.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.