Претседателот на Србија Слободан Милошевиќ користеше Мерцедес кој во деведееттите години беше најмодерен.

Станува збор за моделот 600 SEL. Не постои модел SEL 600. Aвтомобилот има мотор М120, вентил од 5.987 кубика V12 48 кој развива 408 коњски сили.

Сепак оваа кола не е блиндирана туку има обични дупли стакла. Максималната брзина која може да ја постигне е 200 километри на час.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.