Откако лекот му се јавил на сон, 70-годишниот Страшо Димитровски од Делчево решил да го испроба и во реалноста. Како што пренесува регионалната Мнет телевизија, голем борј на граѓани од делчевко сега веруваат дека протнувањето под ореов корен е лек против коронавирусот.

На место виканот Брежје кај реката Брегалница ископал под корените на два млади ореви дупка под која се протнуваат луѓе. Тој вели дека за него и за неговите блиски си го нашол лекот и ги повикува сите кој веруваат во Божја сила и народни лекови да дојдат и да се протнат.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.