Александар Миладиновиќ (34) од Ниш бил изненаден кога во вторникот наутро излегол од работа на пауза и на покривот од неговиот автомобил пронашол чанта полна со банкноти од 500 евра и мобилен телефон.

Парите им биле вратени на сопствениците многу брзо, а заради неговата искреност, за возврат, тој добил прегратка во знак на внимание.

Излегов на пауза и отидов до автомобилот да набавам нешто. Видов црвена чанта на покривот. Доаѓам и гледам дека не е мое. Јас го отворам, а внатре има само банкноти од 500 евра. Полна торба. Во еден момент ме преплави студена пот. Бев вознемирен бидејќи никогаш не сум видел толку пари.

Не можам да кажам со сигурност, но мислам дека имаше околу педесет илјади евра – приказна за „Новости“ Миладиновиќ, инаку вработен во „Електродистрибуција“ во Ниш.

Тој вели дека за неколку минути заѕвонил мобилен телефон во торбата и дека од другата страна има жена со вознемирен глас. Како што подоцна заклучиле, таа била паркирана во автомобилот до автомобилот на Александар.

Таа накратко ја спуштила чантата на неговиот автомобил, за да го најде клучот од автомобилот, но заборавила на чантата, седнала зад воланот и заминала.

Го слушам ѕвонењето, но тоа не е мојот телефон. Ја отворам торбата на страна, го вадам мобилниот телефон и одговарам. Гласот на една жена ме моли да и ги вратам парите и ме прашува каде сум. Не помина многу време и таа дојде.

Жената подоцна му објаснила дека тоа се пари од наследство од куќата кое требало да се подели на неколку делови, го прегрнала и му се заблагодарила.

Таа рече дека и го спасив животот, се свртев и заминав. Бев шокиран и зачуден – ни рече Александар. 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.