На осумгодишно девојче му пришол непознат маж додека си играло на игралиште и ја прашал да тргне со него. Странецот му кажал на девојчето дека нешто се случило со нејзината мајка и дека таа го испратила да ја земе.

 

Девојчето го замолило да ја каже лозинката. Странецот почнал да пелтечи и не се снашол, па затоа, девојчето веднаш избегало.

Излезе дека мајката со ќерката смислиле лозинка во случај на мајката да ѝ биде потребна помош од нејзината ќерка и доколку испрати некој непознат по неа.

Веројатно оваа мерка на претпазливост со нејзината мајка ѝ го спасило животот на девојчето. Ова е одличен пример и секој родител треба да ја прифати оваа метода за да ги научи своите деца да размислуваат за личната безбедност.

devojcica-sa-mandarinama-1414265364-50150

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.