Во Солун на 24 септември 1908 година во кафеаната „Бошњак-ан“, платени терористи-врховисти извршиле неуспешен атентат врз големиот македонски револуционер Јане Сандански кој беше повреден.

Сандански бил тешко ранет во пpeдeлoт нa дecнaтa плeшкa и вpaтoт, но успеал да преживее.

При атентатот две лица од придружбата на Сандански биле смртно погодени.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.