Во аукциската куќа „Дејвид Ли“ се продаваат 32 писма на покојната принцеза Дијана. Целата заработка оди на сметките на организациите кои таа ги поддржувала.

Серија приватни, срдечни писма и картички напишани од принцезата Дијана до нејзините пријатели Сузи и Тарек Касем, излегуваат на аукција. Овој потенцијално одличен архивски материјал се предвидува дека ќе заработи добри пари. Секоја буква ќе се продава посебно, а експертите веруваат дека продавачите ќе заработат вкупно најмалку 90.000 фунти. Парите од продажбата одат во хуманитарни цели, на сметки на организации поддржани од Дијана.

А во 32 писма и честитки, кои ги напишала и ги испратила до пријателите меѓу 1995 и 1996 година, принцезата од Велс зборува за тоа колку жали за разводот со принцот Чарлс, за чувството на изолација и стравувањата дека нејзиниот телефон се прислушува.

Писмата откриваат дека принцезата не би се согласила на развод доколку знаела дека ќе биде „толку очајно и грдо“.

Парот ги продава писмата затоа што сметаат дека „имањето такви документи е голема одговорност“ што не сакаат да им ги пренесат на своите деца. Зачувале за себе некои од писмата кои се особено лични или доверливи.

Идниот сопственик ќе може да додаде во својата колекција, на пример, писма од 28 април 1996 година во кои Дијана го откажува одењето во опера поради напнатост.

Поминувам низ многу тешки времиња и притисокот е сериозен и доаѓа од сите страни. Понекогаш ми е премногу тешко да ја држам главата горе и денес сум на колена и само сакам овој развод да заврши бидејќи неговата цена е огромна“, напишала принцезата.

За нејзината психичка состојба сведочи и фактот што нејзиниот ракопис, јасен и елегантен на почетокот, кон крајот на писмото станува сè поискривен и нечитлив.
Потоа, на 20 мај 1996 година, во писмо до Сузи Касим, таа ги изразила своите сомневања дека телефоните на палатата Кенсингтон се прислушувани и суптилно ја обвинила изолацијата на кралското семејство.

Да знаев пред една година што ќе доживеам низ овој развод, никогаш немаше да се согласам. Тоа е толку очајно и грдо“, рекла таа.

Во некои од писмата, покојната принцеза срдечно се заблагодарува на парот за нивното пријателство и емоционална поддршка. Таа ги запознала Касими во август 1995 година за време на нејзините редовни посети на болницата Ројал Бромптон и тие брзо станале многу блиски.

Исклучително сум трогната од тоа колку сте заштитнички настроени и двајцата кон мене… Не сум навикната!“, напишала таа во едно писмо.

Таа им се обратила и на 2 декември 1995 година, ден откако и „пукнал филмот“ на кралицата Елизабета Втора и таа ги советувала Чарлс и Дијана да се разведат.

Можеби ме опишаа како пеперутка, но не сакам да одлетам од ова прекрасно семејство“, напишала таа, мислејќи на Касими. Таа уште еднаш им се заблагодари што биле со неа и ги слушале нејзините зборови.

Ми се допаѓа оваа тројка, додала таа.

Семејството Касими, кои живеат во Лондон, ги продаваат писмата преку аукциска куќа во Пензанс на 16 февруари. Таа аукциска куќа веќе се занимавала со продажба на предмети кои и припаѓаат на покојната принцеза Дијана, главно со писмата што таа ги разменувала со голем број различни луѓе низ годините.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.