Музејот во Виена, каде што климатските активисти неодамна ја таргетираа стаклената заштита на сликата на Густав Климт, одговори со изложба наречена „Неколку степени повисоко“ во која сликите се навалени за неколку степени за да привлечат внимание поради глобалното затоплување.

Активистите на групата „Последна генерација“ го обоија стаклото пред сликата на Климт „Смртта и животот“ во музејот Леополд во Виена, а еден ја залепи раката за стаклото на протестот во ноември, повикувајќи на прекин на црпењето на нафтата.

„Сметаме дека тој начин е сосема погрешен“, изјави уметничкиот директор на музејот Ханс-Петер Виплингер за Ројтерс на денот на отворањето на изложбата „Неколку степени повисоко“.

Во рамките на изложбата, 15 дела на уметници, меѓу кои и на Климт и на австрискиот великан Егон Шиле, се обесени наопаку со придружни текстови кои го привлекуваат вниманието од ефектот на глобалното затоплување.

Според Меѓувладиниот панел на Обединетите нации за климатски промени (IPCC), емисиите мора да се преполоват до средината на 2030-тите ако светот сака да има какви било шанси да го ограничи порастот на температурата до 1,5 степени Целзиусови над прединдустриските нивоа – клучна цел содржана во Парискиот договор од 2015 година.

„Сакавме да иницираме нешто продуктивно, нешто комуникативно. Ова значи да се пренесе порака и тоа не само со спектакуларни фотографии (како што е протестот), туку и преку помагање на посетителите да дознаат повеќе за ситуацијата и различните контексти на ова глобално затоплување“, рече Виплингер.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.