Едо Садиќ (32) од Загреб е уапсен под сомнеие дека го убил 23 годишниот германски турист, Патрик Бесингер, само затоа што овој му рекол дека не му се допаѓа неговата фризура во текот на кавгата зад шанкот.

Садиќ излегол од барот го чекал да излезе и Германецот, а потоа го следел. Му извадил нож и му го зарил во срцето.

По убиството, мирно продложил да го шета своето куче.

Полицијата го уапсила осомничениот, а ако што информираат, од порано им е познат по разни насилни и кривични дела.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.