На социјалните мрежи се појави видео од еден млад човек кој снима како шета низ шумите на Камчатка и налетува на мечка. Иако животното продолжува да си ја гледа својата работа, младиот човек решава да ја испровоцира. Со оглед на тоа што мечката кривела, авторот на видеото веројатно помислил дека животното е повредено и дека нема да може да го нападне. Само што се измами …

Во неколку брзи чекори, младиот човек се приближи до мечката и ја клоцна, а сцената што потоа следи ќе ги научи сите да ги заобиколат мечките од што подалеку.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.