На социјалните мрежи се појави математичка задача која навидум изгледа лесна но многумина погрешија.

Задачата гласи

8÷2 (2+2)=?

Внимавајте која операција прва ја правите. Одговорот го имате подолу

 

 

 

 

 

 

 

 

Решението е 1

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.