Зоолошка градина Битола е основана на 1 мај 1950 г. со помош на зоолошките градини од Скопје, Загреб, Белград и Суботица.

Експертите предупредуваат дека Зоолошката градина во Битола мора итно да се реконструира. Условите во кои живеат животните се лоши.

Ова е сликано лани!!!
Ова е ЗООЛОШКАТА во Битола… 😣😣
Сликите и видеата сами говорат!!!
Зар вака се оди во Европа???
И кучињата се сместени на истото место!!!
ПЕКОЛОТ НА ЗЕМЈАТА Е ВО БИТОЛА!!!
ДО КОГА ВАКА??? – стои во објавата на Фејсбук пропратена со фотографии од катастрофалните услови во кои живеат жиотните.

Организацијата за заштита на животните „Анима мунди“ неколку пати до сега има побарано итно затворање на битолската зоолошка градина.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.