Тројцата кинески астронаути, кои три месеци престојуваа во Вселената, се вратија на Земјата. Нивната мисија е официјално најдолгото време на некои кинески вселенски истражувачи.

Није Хајшенг, Лиу Боминг и Танг Хонгбо полетаа од Земјата на 17 јуни. Главна цел на Кинезите беше вселенската станица Тијангонг, која е во изградба. Таа треба да биде завршена до 2022 година, а Кина планира таму да испрати уште два тешки модули, секој тежок по 20 тони, покрај сегашниот „Тијанхе“.

По досега најдолгата вселенска мисија со екипаж на Кина, капсулата за враќање на бродот „Шенжоу 12“ беше забавена при спуштање со голем падобран и конечно слета во пустината Гоби во северна Кина. Целиот процес одеше во живо на Кинеската државна телевизија.

Следниот лет со луѓе е предвиден за октомври.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.