Во најновата книга за кралското семејство, „Courtiers: The Hidden Power Behind the Crown“ од кралскиот дописник и автор Валентин Лоу, беа објавени досега непознати детали за принцот Хари и Меган Маркл. Авторот во книгата изјавил дека принцот Хари постојано го прогонувал стравот да не стане неважен, особено кога неговиот внук Џорџ би наполнил 18 години, постојано споредувајќи се со својот вујко принцот Ендру. Уште поинтересно, Меган му постави ултиматум на Хари дека ќе му раскине доколку тој јавно не обелодени дека се во врска, практично уценувајќи го.

Според извадок од книгата, додека Хари се соочил со орди на новинари кои сакале да го истражат животот на неговата нова девојка, тој „станал решен да ја заштити“ Меган. Сепак, таа инсистираше нивната врска да биде јавно објавена.

Таа велеше: ако не дадеш изјава со која ќе потврдиш дека сум твоја девојка, ќе раскинам со тебе. Хари беше во паника“, рекол еден неименуван извор во книгата, додека друг тврди дека Хари е се откачи од тоа и само рече „ќе ме клоца“.

Затоа се обратил до секретарот на палатата Кенсингтон, Џејсон Кнауф, барајќи да даде изјава со која ќе потврди дека Меган му е девојка и ќе ги осуди расистичките и сексистички тонови на некои медиумски извештаи.

Во книгата се наведува и дека принцот Вилијам наводно се обидел да го реши проблемот со лошите односи со Сасексите со другите членови на кралското семејство, но бидејќи неговиот брат одбил да зборува за тоа, тој со нови детали ги повторува тврдењата дека Меган го злоупотребувала персоналот. но и објаснува во која мерка наводно не ја сфатила својата должност.

Лоу напиша дека додека Меган работела јавно да се прикаже себеси во позитивно светло за време на турнејата на двојката во Австралија во 2018 година, зад сцената „тоа беше друга приказна“.

“Иако уживаше во вниманието, Меган не ја сфати поентата на целото шетање наоколу, стискање со рацете на безброј непознати. Според неколку членови на персоналот, била слушната како барем еднаш кажала:

“Не ми се верува, не добивам плата за ова“.

Лоу, како што забележуваат британските медиуми според досега споделеното со јавноста, е многу критичен кон Меган, а нејзините постапки, особено со соработниците, се прикажани во лошо светло.

Во пролетта 2017 година, повеќе од шест месеци пред парот да се вери, таа му рекла на еден од советниците на Хари:

„Мислам дека и двајцата знаеме дека наскоро ќе бидам еден од твоите шефови“, се вели во книгата што треба да излезе на 6 октомври.

Исто така, се вели дека Меган се судрила со нејзината лична асистентка Мелиса Туабти за бесплатни подароци, вклучувајќи облека, накит и свеќи што некои компании и ги испратиле на војвотката. Туабти, кој се откажа само шест месеци откако се приклучи на палатата, го следеше правилото дека членовите на кралското семејство не можат да примаат подароци од комерцијални организации, но Лоу тврди дека на Меган не и се допаднал нејзиниот став.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.