Британскиот принц Хари и неговата сопруга Меган, војвотката од Сасекс, ја започнале својата прва заедничка посета во Јужна Африка.

Тие првиот ден го посетиле проектот за зајакнување на девојчињата во кој тие ги учат своите права и самоодбрана, пренесува АР.

Како што се наведува, низ градот се распоредени големи воени сили, поради високата стапка на криминал во одредени делови на Кејптаун.

Парот кој пристигнал во посета на Африка со синот Арчи, се сретнал со некогашните жители на заедницата Дистрикт 6, во која живееле припадници од различни раси.

За време на нивната посета во главен фокус ќе биде заштитата на менталното здравје, демонтирање на минските полиња… – теми со кои се занимаваше и мајката на Хари, принцезата Дајана.

View this post on Instagram

Shake them hips sister 😂💃🏽😭. One thing that stood out for me in Meghan’s speech was when she said: "While I'm here with my husband as a member of the royal family. I want you to know, I am here with you as a mother, a wife, as a woman, as a woman of colour and as your sister." – The Duchess of Sussex❤️ . . Earlier Meghan and Harry arrived at Cape Town’s Nyanga Township arrived👪❤️! At the township they visited a workshop that teaches children about their rights, self-awareness and provides female empowerment training to girls in the community. . . Please be sure to follow my back up page @duchessofsussex__ or even just take note of the username just in case something happens to my account! . . #meghanmarkle #duchessofsussex #royalfamily #britishroyals #royals #princeharry #sussexroyaltour #royaltourafrica.

A post shared by Meghan (@_duchess_of_sussex) on

Принцот Хари кон крајот на оваа недела ќе продолжи во посета на Боцвана, Ангола и Малави.

Како што се наведува, во Јужна Африка сè уште се одржуваат протести од илјадници жени кои одлучно се борат за своите права во земјата во која се забележани повеќе од 100 силувања секој ден.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.