На социјалните мрежи се појави видео од Романија на кое се следа медицински работик како со сaлама по главата удира човек кој е без свест, додека се слуша сирена од возилото во кое се возат накај болница.

Човекот е со маска за кислород, медицинскиот работник неколку пати го удира по глава со слама, а во еден момент вели:

Сакаш сaлама, еве ти ја по глава, Пијаницо!

Откако снимката се раши на интернет, покрената е и истрага за работникот, а реагирала и министерката за внатрешни работи.

Бев огорчена од снимката која покажува како се однесуват членови на итната помош и го исмејува пациентот. Неговата постапка може да фрли дамка над целата институција, рекла министерката.

 

извор: dailymail

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.