Уште една фотографија од убавецот Бистри. Национален парк Маврово со поставените камери повторно го регистрираше овој рис како комотно шета низ планинските предели.

Женката Лиса изминатата пролет беше снимена како го јаде уловениот плен.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.