Охридската пливачка гордост, хуманист и спортски херој, Марко Пејчиновски, кој ова лето пред себе постави цел 10 пати на разни далечени да го преплива Охридското Езеро, денеска ја препливува втората делница од распоредот од Радожда до Градиште во должина од 18 километри.

Минатата недела Марко ја исплива делницата Радожда – Охрид во должина од 14 километри.

Во јуни Марко ќе плива уште една делница од Радожда до Трпејца (20 км.).

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.